Sopotnice
Naposledy aktualizováno: 22.1.2020

Knihovna Sopotnice nabízí čtenářům výběr cca z 3 800 titulů různých žánrů.

Najdete u nás české i světové spisovatele, detektivky, společenské romány, literaturu pro ženy, dobrodružnou četbu, naučnou literaturu a široký výběr knih pro děti.

Žáci a studenti mohou poslat mailem nebo předat v papírové formě svůj seznam doporučené / povinné literatury. Pokud některé tituly knihovna nevlastní, poslouží jako tip pro jejich doplnění do fondu. 

 Pro své čtenáře má sopotnická knihovna ve svém fondu například tyto tituly:

Velká obrázková knížka pro malé děti - časem prověřená a stále oblíbená první encyklopedie sestavená z kratičkých příběhů, které seznamují děti s významem slov.

Praha lucemburská v obrazech - pro dětské čtenáře určená a krásně provedená publikace, která je nechá nahlédnout do středověké Prahy.

Diamant v obojku, Smečka - dva příběhy Emily Carmichaelové o slastech a strastech romancí, na které dohlíží čtyřnozí mazlíčci.

Život s Čertem - vzpomínkové vyprávění Evy Munkové na jejího psího přítele.

Tom Jones - úžasný román Henryho Fieldinga, nenechte se odradit tloušťkou knihy.

Dneska už se tomu směju - memoáry herečky Adiny Mandlové.

Deník Bridget Jonesové - dva díly životních kotrmelců boubelaté třicítky z Londýna

Pod jezevčí skálou - příběh známý z filmového zpracování

Listy bílé paní rožmberské - dopisy Perchty z Rožmberka jejím rodinným příslušníkům, výpověď o nešťastném manželství renesanční šlechtičny

Biblické příběhy - Olbrachtovo převyprávění, středoškolská povinná četba

Hry Divadla Járy Cimrmana - kompletní vydání her a seminářů

Revizor - slavná divadelní hra N. V. Gogola

Sbohem, armádo - světově proslulý román nositele Nobelovy ceny za literaturu, povinná četba středoškoláků

Směšné lásky -  soubor tří povídek Milana Kundery, povinná četba středoškoláků

Víc než jen hlas - písňové texty Boba Dylana, Leonarda Cohena, Paula Simona a dalších skvělých písničkářů

Javořická, Pittnerová - oblíbené spisovatelky literatury pro ženy

tzv. Falconovská série - historicko-detektivní příběhy Lindsey Davisové s atraktivním vypravěčstvím a zajímavým hlavním hrdinou

Kníška Karla Kryla - sbírka písňových i básnických textů známého českého písničkáře

Smutek poručíka Borůvky - detektivní příběh Josefa Škvoreckého

Ostříží panství - napínavý dramatický příběh v přelomu 19. století, který se odehrává částečně v Tibetu a částečně v Anglii od Madeline Brent

Slovácko sa súdí aj nesúdí - slavné humoristické povídky malíře Zdeňka Galušky

Bludný kruh, V zajetí času, V síti lásky - tři romány pro ženy od oblíbené současné autorky

Kosti - napínavé a výborně napsané příběhy známé "sběratelky kostí" Kathy Reichsové

Zapomenutá vražda, Smrt na Nilu - dva příběhy královny světové detektivky Agathy Christie, slečna Marplová a Hercule Poirot

Emma, Rozum a cit - romány slavné Jane Austenové, vtipně napsané, neztrácející ani dnes svou platnost

Justiční vražda, aneb Smrt Milady Horákové - publikace z pera Miroslava Ivanova o nejvýznamnější české ženské osobnosti 20. století

Zvuk slunečních hodin - za tuto knihu získala Hana Andronikova několik literárních cen. Obrátila se k lidem, kteří žili a přežili v koncentračních táborech.

Procitnutí - Jude Deveraux je známá autorka románů pro ženy, tentokrát sáhla do americké historie přelomu minulého století a vytvořila postavu hrdinky ovládané sobeckým snoubencem.

Učitelská dcera - společenský román vynikající autorky Dorothy Eden o osudech dvou sester, z nichž ta jedna byla velice krásná a druhá velice sympatická

Věrka, hvězda stadiónu - typický prvorepublikový románek od známé spisovatelky Jaromíry Hüttlové

Jak jste na tom - příručka, která nabízí řadu testů z různých stránek lidské osobnosti

Dobrodružství kriminalistiky - tři epizody ze známého televizního seriálu v knižní podobě. Psáno čtivým a zajímavým způsobem. Doplněno fotografiemi ze seriálu.

Temná hrozba - Catherine Coulterová je známá autorka románů pro ženy. Napínavý dramatický příběh mladé ženy, která se nechtěně zaplete do starého spiknutí tajných agentů i do osidel psychopatického ctitele.

Dokonalá sestra - Donna Hay vytvořila vtipný čtivý příběh typu "Bridget Jonesová". Všichni dlouhá léta viděli jen tu krásnější z obou sester, ale najednou začíná bodovat ta sympatičtější.

Na to vem jed, Vražda mezi námi - Ann Grangerová pracovala v diplomatických službách a nyní se věnuje psaní klasických detektivek, které převzaly odkaz anglické detektivní školy a představují velmi příjemné počtení

Věštkyně - Barbara Woodová je vynikající vypravěčka a zručně propojuje detektivní, citovou a vyprávěcí rovinu. Napsala napínavý příběh o hledání pravdy, poznávání opravdových přátel a silách, které chtějí pravdu za každou cenu umlčet.

Světové piruety - starší titul z pera bývalého krasobruslaře a pozdějšího rozhodčího Josefa Dědiče. Vyprávění o krasobruslařích okořenil subjektivním líčením úspěchů i proher, přiblížil osobnosti, které sám dobře znal a díky tomu se tato kniha mimořídně příjemně čte.

Velká dětská všeobecná encyklopedie - nejen pro děti s odkazy z mnoha oborů, ilustracemi a podrobným rejstříkem.

Hippokratův slib - vynikající román autorky moderních napínavých románů. Tři mladé ženy se setkávají na lékařské fakultě a snaží se uspět ve svém povolání.

Katedrála sv. Víta - obrazová publikace tištěná na křídovém papíře se spoustou informací, barevných i černobílých obrázků

Jak se bude jmenovat vaše dítě? - dílo přední české odbornice na problematiku jmen Miloslavy Knappové. Najdete tu všechna jména oficiálně povolená v ČR, kalendárium, význam a původ jmen.

Bez krásy, bez límce - román české autorky Hany Bělohradské věnovaný příběhu Židů za druhé světové války, vynikající dílo.

Věra Ferbasová - v několika zastaveních je odhalován soukromý a pracovní život populární české komičky předválečného a válečného filmu. Najdete tu vzpomínky jejích přátel a kolegů, obrázky a fotografie.

Kristián - cesta do historie - legendární film Kristián v knižní podobě. Přečtete si příběh ušlápnutého úředníčka, který si jednou za měsíc vyrazí do velkého světa, jak se film natáčel, o hercích a režiséru i osud filmu samotného. Najdete tu fotografie a dobové dokumenty.

Lovec hvězd - román od jednoho z nejlepších a nejúspěšnějších autorů pro mládež, nazývaného také novodobý Foglar. Miloš Zapletal se proslavil vtipnými romány o vodácích Sedmička a Ostrov Přátelství. V Lovci hvězd líčí příběh dívky a chlapce, jejich rozvíjejícího se vztahu a lásku k amatérské astronomii.

Sestra, co svět neviděl - moderní svižný titul pro dospívající dívky od přední světové autorky literatury pro mládež

Honzlová - Zdena Salivarová nás zavede do doby, kdy samostatné myšlení bylo podezřelé a samostatně činní lidé odstraňováni. Jana Honzlová se jako členka folkórního souboru nedostane na zahraniční zájezd, kvůli politické nespolehlivosti. I tak však zažije léto, které jí změní celý život a svou osobností osloví i estébáckého fízla fešáckého soudruha Sedláčka, který jí nabízí nové možnosti

Agent A-54 - publicista Rudolf Ströbinger stopoval příběh nejvýznamějšího agenta předválečné a válečné zpravodajské služby nazývaného také Rudolf nebo Franta. Kniha vyšla v několika světových jazycích.

Nevěsta pro Moonrakers - britská spisovatelka Madeline Brentová proslula romány, v nichž míchá exotiku, vztahy, tajemství, poučení a napětí do čtivého příběhu neobvyklých žen.

Můj milovaný syn - nejslavnější rodina na světě, nejslavnější matka a syn - Marie a Ježíš. Beletrizovanou formou převyprávěný příběh matky výjimečného syna.

Edvard Beneš - politický životopis rozporuplně vnímaného presidenta, který svou kariéru zasvětil boji o vlast.

Inkvizice - literatura faktu polského spisovatele Grzegorze Ryse o instituci, která bděla nad čistotou víry a potírala kacířství